Wybrane zagadnienia z anatomii stopy

with Brak komentarzy

STC (łac. sustentaculum tali) podpórka kości skokowej

 

Sustentaculum tali ( STC) to niezwykle ważny obszar anatomiczny na stopie.

Jest to poprzeczna bruzda, która wystaje od przyśrodkowej strony kości piętowej.

Górna powierzchnia STC sąsiaduje z dolną powierzchnią kości skokowej, dolna zaś tworzy kanał dla ścięgna zginacza długiego palucha (łac. flexor hallucis longus).

Struktura ta łączy się również z więzadłami:

– trójgraniastym

– podeszwowym piętowo – łódkowatym

– przyśrodkowym piętowo – skokowym

Funkcja

STC stanowi jeden z  kluczowych obszarów stopy odpowiedzialnych za utrzymanie ciężaru ciała w trakcie stania i chodzenia.

Struktura ta podpiera od spodu kość skokową i dzięki temu zapobiega inwersji stopy w trakcie jej pełnego obciążania.

STC ma również duży udział w utrzymaniu środka ciężkości ciała ludzkiego w obrębie płaszczyzny podporu, którą tworzą stopy.

Odpowiednie, fizjologiczne ustawienie STC zapewnia utrzymanie prawidłowego ustawienia kości piętowej oraz właściwą funkcję mięśnia zginacza długiego palucha.

Osłabienie funkcji tego mięśnia wpływa pośrednio na obniżenie łuku podłużnego przyśrodkowego stopy. W konsekwencji tego paluch może zacząć ustawiać się w pozycji koślawej i rotacji wewnętrznej, prowadząc do zaburzenia fizjologicznego trójpunktowego podporu stopy.

 

Jak zbadać funkcję mięśnia zginacza długiego palucha w trakcie stania:

Odpowiednie podparcie STC musi być  uwzględnione w trakcie tworzenia indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego na kończyny dolne (wkładki oraz ortezy typu DAFO, AFO).

Dotyczy to stopy płasko – koślawej, w której  dochodzi do wykoślawienia tyłostopia i obniżenia łuku podłużnego przyśrodkowego,a często także odwodzenia przodostopia.

Skuteczne wykorzystanie tej struktury do korekcji stopy jest możliwe przy wykonaniu precyzyjnego, indywidualnego modelu stopy (skan stopy lub miara gipsowa).

Jest to obszar znoszący bardzo dobrze ucisk, więc przy prawidłowym oznaczeniu tego istotnego punktu korekcji na stopie nie powinno dochodzić do trwałych podrażnień naskórka i tworzenia się ran. Co więcej to właśnie brak podparcia sustentaculum tali może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia stopy we wkładkach lub ortezach i w konsekwencji stwarzać ryzyko podwichnięcia w stawie skokowym dolnym.

Położenie i funkcja struktury STC wyjaśnia też sporo w kwestii odwiecznego dylematu, czy powinno się dziecku wykonywać indywiualnie projektowane i tworzone wkładki lub ortezy czy kupić buty ortopedyczne…

Ja osobiście od ponad 10 lat pracy jako Fizjoterapeuta Ortotyk nie spotkałem się z butami ortopedycznymi, które byłyby w stanie dobrze podeprzeć stopę w okolicy STC, jest to po prostu technicznie niemożliwe w butach ortopedycznych.

Skuteczność zapewnienia prawidłowego rozwoju rosnącej, kształtującej się  stopy dziecka jest możliwa tylko przy jednoczesnym dobrym podparciu struktury STC.

Wymaga to oczywiście wprawy i doświadczenia zarówno w trakcie badania jak i projektowania sprzętu ortopedycznego, jednak później stanowi o tym czy wkładki bądź ortezy dla dziecka będą działały skutecznie, bezboleśnie, a jednocześnie pozostaną funkcjonalne.