W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił bardzo dynamiczny rozwój szeroko pojętej Fizjoterapii. Dotyczył on nie tylko metod terapeutycznych, ale także diagnostyki, która pozwala jeszcze precyzyjniej określać stan pacjentów i dobierać odpowiednie metody leczenia.
Szczególnego znaczenia w ostatnim czasie nabrały badania diagnostyczne, dając możliwość dokładnego, obiektywnego monitorowania efektów prowadzonej terapii.

Jednym z nich jest analiza chodu, którą wykorzystuje się coraz częściej w codziennej praktyce fizjoterapeutycznej. Ta ciekawa metoda znalazła swoje zastosowanie w wielu aspektach klinicznych, między innymi do oceny wzorca chodu pod kątem zastosowania ortez, które w połączeniu z terapią ruchową dają świetne rezultaty.
Ortezy pozwalają na utrwalenie efektu osiągniętego w trakcie ćwiczeń. Zapobiegają deformacjom kości i stawów oraz przykurczom mięśniowym. Odpowiednio zastosowane i dobrane do potrzeb dziecka pomagają w nauce chodu u dzieci z dysfunkcjami narządu ruchu i problemami neurologicznymi.