with Brak komentarzy

W celu prawidłowej stymulacji stóp dziecka stosuje się indywidualnie zaprojektowane wkładki sensomotoryczne.

Działanie wkładek sensomotorycznych polega na stymulacji receptorów nerwowych zlokalizowanych w mięśniach i ścięgnach stopy. W reakcji na nacisk, nasze ciało adaptuje napięcie mięśniowe w kończynach dolnych. Właściwy rozkład napięcia poprawia z kolei stabilizację głęboką całego ciała. Stanowi to bazę do rozwoju prawidłowego chodu, ale też wielu innych aktywności dziecka.

Udowodniono korzystny wpływ wkładek sensomotorycznych na ustawienie stopy, stabilizację tułowia i poprawę wzorca chodu zarówno u dzieci z MPD, dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym oraz tych chodzących na palcach!

Władki korekcyjne oraz sensomotoryczne możecie wykonać w naszym gabinecie!

Żeby dobrać i przygotować wkładki idealnie dopasowane do potrzeb rosnącej stopy Twojego dziecka, najpierw robimy dokładne badanie oraz analizę potrzeb. Ważnym punktem tego spotkania jest wykonanie video analizy chodu. Nagranie chodu przeprowadzamy z boku oraz z przodu. Następnie, w celu stworzenia raportu, film jest odtwarzany w trybie poklatkowym, a poszczególne fazy chodu analizowane zgodnie z metodologią EVGS.

Na podstawie analizy video możliwe jest określenie nieprawidłowości w trakcie chodu i ostateczne potwierdzenie wskazań do zastosowania wkładek. W naszym gabinecie stosujemy dwa rodzaje wkładek: Korekcyjne i Sensomotoryczne, które w wersji testowej wykonujemy jeszcze w trakcie pierwszej konsultacji. Stosujemy w tym celu specjalny system do budowania wkładek testowych IPS (Insoles Pre Splinting ).

Tak przygotowane wkładki umieszczamy w butach dziecka i wykonujemy kolejną analizę video. Nagranie przeprowadzone z wykorzystaniem wkładek pozwala na wstępną ocenę ich wpływu na poprawę wzorca chodu. Obydwa nagrania są ze sobą porównywane jeszcze w trakcie wizyty i stanowią podstawę do określenia celu stosowania wkładek.

 Kolejnym etapem tworzenia wkładek jest wykonanie skanu stóp dziecka. Skan taki wykonywany jest metodą fotogrametrii 3D (SFM) w dwóch pozycjach:

– w odciążeniu

– w pełnym obciążeniu.

Uzyskany w ten sposób skan 3D potrzebny jest do dokładnego i  prawidłowego stworzenia wkładki.

Wykonanie wkładek trwa około 14 dni. W tym czasie zalecamy wykonywanie zestawu ćwiczeń poprawiających siłę mięśni odpowiedzialnych za aktywną korekcję stóp.

Jak tylko wkładka jest gotowa umawiamy się na kolejną wizytę, w trakcie której dopasowujemy ostatecznie wkładki do stóp dziecka oraz do butów, które dziecko będzie docelowo nosić. Należy pamiętać, że wkładki muszą być stabilnie osadzona w butach i nie powinny się przesuwać.

W pierwszym okresie stosowania wkładek czas noszenia należy stopniowo wydłużać. Początkowo zakładamy wkładki na około 30 minut, następnie zdejmujemy. Na stopach mogą pojawiać się, na tym etapie, czerwone ślady, szczególnie w obszarach w których wkładka koryguje stopy. Czas noszenia wkładek stopniowo wydłużamy dochodząc do ustalonego indywidualnie czasu ich stosowania. Stopy będą się przyzwyczajać do kształtu wkładek i z czasem dziecko zapomni że są one w butach.

Na wizyty kontrolne warto umawiać się szczególnie gdy planowana jest zmiana butów. Trzeba wtedy sprawdzić dopasowanie wkładek do wnętrza buta i ewentualnie korekty ustawień.

Należy pamiętać ze dziecko we wkładkach może nie tylko chodzić , ale także biegać, grać w piłkę, jeździć na rowerze czy szaleć na placu zabaw. Dobrze dobrane wkładki zapewniają prawidłowe ustawienie stóp a to z kolei poprawia pracę mięśni odpowiedzialnych za aktywną stabilizację stóp na podłożu.

Doborem indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego zajmuję się już blisko 15 lat. Mogę powiedzieć, że moja praca łącząca fizjoterapię z ortotyką stała się moją pasją, a temat doboru wkładek czy też ortez jest mi bardzo bliski. Jeżeli chcesz sprawdzić lub masz wątpliwości czy Twojemu dziecku potrzebne jest wsparcie w obszarze narządu ruchu zapraszam do konsultacji.

Krzysztof Krasowicz

Podziel się: